W najbliższą niedzielę, 22 stycznia, w klasztorze na Karczówce odbędą się uroczystości związane z obchodami 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tegorocznym programie wydarzenia znalazły się: marsz pamięci na Karczówkę szlakiem Powstańców, uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odprawiana w kościele p.w. św. Karola Boromeusza, salwa honorowa i Apel Pamięci przy pomniku powstańców styczniowych na Karczówce.

Obchody rozpoczną się tradycyjnym Marszem Pamięci, czyli przejściem szlaku, którym przez górę Brusznię szli w styczniu 1863 roku ochotnicy z Białogonu na miejsce zbiórki powstańców na Karczówce. Wymarsz rozpocznie się w niedzielę o godz. 9.00. Jedna z grup wyruszy sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp w Białogonie, zaś druga, o tej samej godzinie rozpocznie marsz z Czarnowa, ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej. Następnie grupy spotkają się przy krzyżu na górze Brusznia, skąd po historycznym odczycie i przypomnieniu wydarzeń sprzed półtora wieku wspólnie pomaszerują na Karczówkę do kościoła św. Karola Boromeusza. Marsz organizowany jest przez Spółkę Leśną Wspólnoty Gruntowej „Białogon”, Wspólnotę Leśno-Gruntową byłej wsi Czarnów, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów oraz Związek Strzelecki Kielce im. Józefa Piłsudskiego.

fotfot. www.um.kielce.pl

Anna CiulębaHistoria
W najbliższą niedzielę, 22 stycznia, w klasztorze na Karczówce odbędą się uroczystości związane z obchodami 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tegorocznym programie wydarzenia znalazły się: marsz pamięci na Karczówkę szlakiem Powstańców, uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odprawiana w kościele p.w. św. Karola Boromeusza, salwa honorowa i Apel...