zaproszenie_chrzest_w_pocztowkach_1

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zaprasza w piątek, 14 października o godz. 17.00 na wernisaż wystawy “Chrzest Polski w ilustracjach”. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace powstałe po X Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów w Krasnobrodzie. Ilustracje ukazują główne postaci związane z przyjęciem wiary chrześcijańskiej przez Polskę. Ich autorami są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie “polskiej szkoły ilustracji”. Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt prac 30 autorów, wśród których znaleźli się m. in.: J. Wilkoń, A. Heidrich, K. Michałowska, T. Wilbik, M. Wasilewski, B. Orliński, M. Nowińskić, K. Lipka-Sztarbałło, F. Maśluszczak J. Marcolla, E. Wasiuczyńska, A. Sędziwy, K. Stanny,  Z. Kołaczek i A. Gołębiowski.

“Prezentowane […] dzieła stanowią znakomite świadectwo kontynuacji i rozwoju przez polskich artystów wielkiego dziedzictwa kultury i sztuki wyrastających od dziesięciu i pół wieku na fundamencie wiary chrześcijańskiej, położonym przez Mieszka I w 966 roku” – napisał we wstępie do  katalogu wystawy  prof. K. Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – wybitny historyk, specjalista od historii średniowiecza, autor książki “966. Chrzest Polski”, uznanej za książkę roku 2015.

Autorką i kuratorem realizacji projektu obejmującego warsztaty, wystawę oraz katalog jest Maria Grażyna Szpyra, która od ponad 30 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w kraju i za granicą.

Zdjęcie i tekst: www.ompio.pl

Anna CiulębaHistoria
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach zaprasza w piątek, 14 października o godz. 17.00 na wernisaż wystawy 'Chrzest Polski w ilustracjach'. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace powstałe po X Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów w Krasnobrodzie. Ilustracje ukazują główne postaci związane z przyjęciem wiary chrześcijańskiej przez Polskę. Ich autorami są...