kar3Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zaprasza w październiku do kamienicy przy ul. Planty 7 na spotkania z wyjątkowymi gośćmi w ramach nowego cyklu spotkań Duchowość dialogu. Mistyka spotkania”. Cykl ten wzbogaca naszą misję, która inspirowana była przesłaniem papieża Franciszka Dobra komunikacja pomaga nam być bliżej siebie oraz lepiej poznawać siebie nawzajem, w byciu bardziej zjednoczonymi. Dzielące nas mury można pokonać tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi słuchać siebie nawzajem i uczyć się jedni od drugich.

 

Wykłady inaugurujące cykl:

8 października 2015 (czwartek), godz. 18.00

Czy chrześcijaństwo jest religią żydowską? Prymas senior ks. abp Henryk Muszyński

Ks. Abp Henryk Muszyński, emerytowany metropolita gnieźnieński, wybitny biblista i orędownik dialogu z judaizmem. W 1992 roku otrzymał nominację na urząd arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, funkcję pełnił do 2010 roku. W grudniu 2009 roku przyjął tytuł Prymasa Polski. Abp Henryk Muszyński jest cenionym biblistą i laureatem wielu cennych nagród i wyróżnień. Ma w swoim dorobku ponad 300 publikacji. Pełnił także wiele ważnych funkcji w Kościele powszechnym. Był m.in. wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz członkiem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, w której pracował z kard. Josephem Ratzingerem, późniejszym papieżem Benedyktem XVI.

 

28 października 2015 (środa), godz. 18.00

Po co nam ikony, czyli o roli obrazu w modlitwie

  1. bp prof. dr hab. Michał Janocha

 Ks. bp prof. Michał Janocha, jest biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą sztuki i tradycji bizantyńskiej, teologii sztuki oraz badań porównawczych kultury chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Opublikował szereg artykułów i pięć książek, w tym „Missa in arte polona. Ikonografia mszy świętej w średniowiecznej i nowożytnej sztuce polskiej”, „Polonika artystyczne w zbiorach watykańskich oraz „Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności”.

 

Anna CiulębaKultura
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zaprasza w październiku do kamienicy przy ul. Planty 7 na spotkania z wyjątkowymi gośćmi w ramach nowego cyklu spotkań „Duchowość dialogu. Mistyka spotkania”. Cykl ten wzbogaca naszą misję, która inspirowana była przesłaniem papieża Franciszka Dobra komunikacja pomaga nam być bliżej siebie...