IMG_1674

 

14 czerwca, wtorek, godz. 17.30
Promocja książki:

Skąd pochodzi nazwa ulicy Zgoda w Kielcach? Czy „czarna polewka” może okazać się szczęśliwa, szczególnie podczas oświadczyn?

Przez losy trudne i szczęśliwe – od zakamarków historii z okresu powstania styczniowego po współczesne dzieje znanego bywalcom ulicy Zgoda „Dawid Pubu” -, tajemnice rodzinnego gniazda rodziny Kowalskich, a następnie Szlagowskich przeprowadzi wszystkich sympatyków historii Kielc książka „Zgoda. Mój dom rodzinny i jego mieszkańcy”, autorstwa Andrzeja Szlagowskiego.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie – promocję książki, którą poprowadzi w Muzeum Historii Kielc Krzysztof Myśliński.

Więcej szczegółów dotyczących spotkania na stronie wydarzenia. Zachęcamy również do udostępniania informacji za pośrednictwem Fb https://www.facebook.com/events/1062114300540844/


16 czerwca, czwartek, godz. 18
“Kielce – miasto wojska” – wieczorne spotkanie dyskusyjne związane z wystawą  „Wizerunek miasta”

Prowadzącym będzie p. Adam Rzadkowski, historyk i pasjonat wojskowości. W programie przegląd rozmaitych aspektów miejskości Kielc, ujętych z punktu widzenia potrzeb, ambicji i wpływów środowisk wojskowych, zwłaszcza w okresie II Rzeczpospolitej. Do tego dawna fotografia, przegląd budownictwa wojskowego, okazjonalna prezentacja mobilnej wersji wystawy „Wizerunek…”

17 czerwca, piątek, godzina 17
Otwarcie wystawy: Akademia Górnicza w Kielcach

W 2016 roku przypada 200. rocznica powstania w Kielcach Akademii Górniczej. Muzeum Historii Kielc przygotowało ekspozycję poświęconą temu wydarzeniu. Na wystawie można zobaczyć eksponaty związane z kielecką uczelnią górniczą oraz jej założycielem Stanisławem Staszicem pochodzące m.in. z Muzeum Narodowego w Kielcach. Zaprezentowano ponadto oryginały i fotokopie dokumentów dotyczące górnictwa i hutnictwa w regionie świętokrzyskim, pochodzące m.in. z Archiwum Państwowego w Kielcach i Archiwum Państwowego w Radomiu. O wyglądzie ówczesnych zakładów metalurgicznych będzie można się przekonać na podstawie makiet użyczonych przez Muzeum AGH w Krakowie. Równocześnie z prezentowaną wystawą udostępniamy ekspozycję motocykli ze znanym logo SHL. Wśród pokazywanych jednośladów można zobaczyć słynną „setkę”, czyli kultową, przedwojenną SHL 98, pozostałe to: powojenna SHL M05 „warszawianka”, SHL M06Tzmodernizowany następca modelu M06U, jedna z wersji SHL M11 oraz ostatni motocykl produkowany w Kielcach czyli SHL M17 „Gazela”

Czas trwania ekspozycji 17 czerwca-30 października 2016 roku.

 

18 czerwca, sobota, godz. 10
Muzealny Klub Historyczny Nad Silnicą

Zakończenie roku – występ Grupy „Tu i Teraz”

 

19 czerwca, niedziela, godz. 12
“Miasto modernistyczne – śladami nowej architektury”, cz. 1 (spacer)
Kolejna wyprawa „w Kielce” związana z wystawą „Wizerunek miasta”. Nowoczesność w architekturze dotarła do Kielc wraz z niepodległością i w różnych, nie zawsze wartych przypominania, przykładach trwa do dzisiaj. Pierwsza, wiosenna część spaceru po najciekawszych budynkach w śródmieściu – około 2 godzin i ze 3 kilometry chodzenia. Druga część we wrześniu, przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, będzie poświęcona wielkiemu osiągnięciu modernizmu – osiedlom mieszkaniowym.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Anna CiulębaHistoria
  14 czerwca, wtorek, godz. 17.30 Promocja książki: Skąd pochodzi nazwa ulicy Zgoda w Kielcach? Czy „czarna polewka” może okazać się szczęśliwa, szczególnie podczas oświadczyn? Przez losy trudne i szczęśliwe - od zakamarków historii z okresu powstania styczniowego po współczesne dzieje znanego bywalcom ulicy Zgoda „Dawid Pubu” -, tajemnice rodzinnego gniazda rodziny Kowalskich,...