prezydent_kielcWojciech Lubawski urodził się w Kielcach 22 kwietnia 1954 roku.

Jest absolwentem wydziału budownictwa lądowego Politechniki Krakowskiej. Ma żonę Małgorzatę i dwoje dzieci: syna Wojciecha oraz córkę Małgorzatę.

Pracę zawodową rozpoczął jako majster na budowie pod Przemyślem. Przez 20 lat związany był z kielecką firmą „Chemadin”, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej: od majstra przez kierownika, dyrektora do prezesa firmy. W latach 1999 – 2001 był wojewodą świętokrzyskim. Podjął szereg akcji promujących Kielecczyznę, m.in. pierwsze w powojennej historii Polski spotkanie korpusu dyplomatycznego poza Warszawą, koncerty oraz ogólnopolskie wystawy i konkursy plastyczne z cyklu „Święty Krzyż”, remont Ekumenicznej Świątyni Pokoju, budowa pierwszego na świecie pomnika Milesa Davisa, pierwsza w Polsce akcja promująca województwo na bilboardach.

Jest założycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Samorząd 2002.

W wyniku zwycięstwa w wyborach samorządowych (Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe W. Lubawski), w listopadzie 2002 r. został prezydentem Kielc.

Podczas wyborów samorządowych w listopadzie 2006 r. (Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe W. Lubawski) Wojciech Lubawski uzyskał jeden z najlepszych wyników w Polsce i – z poparciem 72%, został ponownie wybrany na urząd prezydenta Kielc.

W wyborach samorządowych (Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe W. Lubawski), które odbyły się w dniu 21 listopada 2010 r.  Wojciecha Lubawskiego poparło 58,66 % kielczan (42 893 głosów), dzięki czemu został prezydentem na III kadencję już w I turze.

Wojciech Lubawski w ostatnich wyborach na prezydenta Kielc, jesienią 2014 r. zwyciężył w pierwszej turze, uzyskując 55,69% głosów.

Źródło: www.um.kielce.pl