plansza tytułowa Józef Piłsudski w karykaturze PNGMuzeum Historii Kielc zaprasza w dniach od 3 do 28 sierpnia, na kielecki Rynek, do obejrzenia wystawy “Józef Piłsudski w karykaturze”.
Zasługi Józefa Piłsudskiego dla odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. są niepodważalne i były wielokrotnie honorowane. Jednocześnie niewiele osób chyba wie, że w dwudziestoleciu międzywojennym była to jedna z najczęściej i najchętniej karykaturowanych postaci. Komendant Legionów po 1918 r. brał czynny udział w życiu publicznym co tworzyło wdzięczne pole dla artystów tworzących dla pism satyrycznych. Przedstawione na wystawie grafiki pochodzą w większości z „Cyrulika Warszawskiego”, „Wróbli na dachu” oraz „Muchy”. Wymienione tytuły wychodziły najdłużej, miały wysokie nakłady i były najbardziej opiniotwórcze. Uzupełniają je przedwojenne rysunki ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – informuje Muzeum Historii Kielc.
AdministratorHistoriaKulturahistoria,kultura,Piłsudski,wystawa
Muzeum Historii Kielc zaprasza w dniach od 3 do 28 sierpnia, na kielecki Rynek, do obejrzenia wystawy 'Józef Piłsudski w karykaturze'. Zasługi Józefa Piłsudskiego dla odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. są niepodważalne i były wielokrotnie honorowane. Jednocześnie niewiele osób chyba wie, że w dwudziestoleciu międzywojennym była to jedna...